Aktualności prawne

 

2024

Już od 1 stycznia 2025 r. odpady tekstylne powinny być zbierane selektywnie, tzn. nie powinny być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Na horyzoncie pojawiło się jednak więcej potencjalnych zmian, które będą dotyczyć producentów odzieży. 

Już od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał nowy wykaz odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Z dotychczasowej listy odpadów, których nie trzeba ewidencjonować, usunięte zostały kody odpadów niebezpiecznych. 

Wprowadzając wybrane opakowania z tworzyw sztucznych należy pamiętać o dodatkowych obowiązkach sprawozdawczych i poprawnej klasyfikacji opakowań wielomateriałowych. 

Od 1 lipca br. prowadzący jednostki handlu detalicznego, hurtowego oraz gastronomicznego mają obowiązek zapewnienia w swoich punktach sprzedaży, dostępności opakowań wielokrotnego użytku lub opakowań wykonanych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne. 

W dniu 16 lipca 2024 r. ogłoszone zostało Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 lipca 2024 r. w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Wyznaczone kwoty mają m.in. zachęcać konsumentów do zwrotu wybranych opakowań. 

ROP (rozszerzona odpowiedzialność producenta) to jeden z ważniejszych punktów przejścia z gospodarki liniowej do gospodarki obiegu zamkniętego.  Polska jest spóźniona z ustawą, ale Ministerstwo Środowiska i Klimatu pracuje nad nowymi założeniami. Poprzednie nie zostały przyjęte. 

Prezentujemy zestawienie obowiązujących stawek opłat za wybrane opakowania z tworzyw sztucznych, obowiązujące zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2011 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. (Dz.U. 2020 poz. 1903 t.j.) 

Styczeń rozpoczęliśmy przygotowaniami do webinarium. 24.01., przeprowadziliśmy dla naszych Klientów szkolenie on-line, na którym specjaliści doradztwa środowiskowego przedstawili i omówili wybrane sprawozdania środowiskowe.