Aktualności prawne

Przepisy SUP a rozliczenie opakowań wielomateriałowych

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 877)1 czyli tzw. ustawa o SUP wprowadziła m.in. obowiązek pobierania opłaty konsumenckiej za jednorazowe kubki na napoje i jednorazowe pojemniki na żywność zawierające tworzywa sztuczne.

Oprócz wspomnianego rozliczenia opłaty konsumenckiej, firmy (np. restauracje, kawiarnie) sprzedające kubki i pojemniki z zawartością, (np. kawą czy gotową sałatką) na wynos powinny wywiązać się również z obowiązków wprowadzających produkty w opakowaniach, wynikających z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2024 poz. 927 t.j.).

Jednym z takich obowiązków jest konieczność poprawnej klasyfikacji i rozliczenia wprowadzanych na rynek opakowań. Niestety jak się okazuje wspomniane kubki i pojemniki na napoje i żywność na wynos przysparzają firmom nie lada kłopotu. Te z pozoru „papierowe” opakowania tylko na pierwszy rzut oka wydają się być wykonane z papieru. W rzeczywistości mają domieszkę lub warstwę tworzyw sztucznych, co sprawia, że muszą być kwalifikowane jako opakowanie wielomateriałowe.

Co to jest opakowanie wielomateriałowe?

Art. 8 pkt 10 ww. ustawy definiuje opakowanie wielomateriałowe jako opakowanie wykonane co najmniej z dwóch warstw różnych materiałów, które nie mogą być ręcznie oddzielone i które tworzą integralną całość, która składa się z pojemnika wewnętrznego i obudowy zewnętrznej oraz którą napełnia się, przechowuje, transportuje i opróżnia w takiej formie.

Zatem mając na uwadze powyższą definicję oraz informacje od producenta można odpowiednio zaklasyfikować wprowadzane opakowanie.

Obowiązek recyklingu i prowadzenia kampanii edukacyjnej

Kolejnym obowiązkiem, wynikającym z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2024 poz. 927 t.j.), jest konieczność osiągniecia poziomu recyklingu opakowań wielomateriałowych. Obowiązek ten można powierzyć organizacji samorządu gospodarczego reprezentującego grupę przedsiębiorców (np. Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Ochrony Środowiska).

Wspomniana wyżej ustawa zobowiązuje również przedsiębiorców wprowadzających omawiane w artykule opakowania do prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej m.in. w zakresie prawidłowego pozbywania się odpadów powstających po wprowadzanych na rynek produktach i opakowaniach. Z powyższego obowiązku można wywiązać się samodzielnie lub zlecając jego realizację organizacji odzysku opakowań (np. Biosystem Organizacji Odzysku Opakowań SA)

PRZYPOMINAMY O KONIECZNOŚCI ZAKTUALIZOWANIA WPISU DO BDO!

Do dnia 24 sierpnia 2023 r. podmioty wymienione poniżej powinny były złożyć wniosek aktualizacyjny w zakresie wpisu do rejestru BDO jako:

  • przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu (producenci i/lub importerzy, a także wprowadzający produkty pod własnym oznaczeniem rozumianym jako znak towarowy, który zlecił produkcję innemu przedsiębiorcy), produkty z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku 9 i 10 do ustawy  - np. kubki na napoje i pojemniki z tworzyw sztucznych z logo własnej firmy/marki - Dział II tabela 6

  • przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których oferowane są produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, wymienione w załączniku nr 6 do ustawy - Dział II tabela nr 8.

Przydatne linki:

1. Pełna treść nowej ustawy wraz z załącznikami:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000877/O/D20230877.pdf
2. Europejskie wytyczne dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021XC0607(03)&qid=1684605078245
3. Informacje na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
https://bip.malopolska.pl/umwm,a,2296228,oplaty-za-produkty-jednorazowego-uzytku-z-tworzyw-sztucznych-i-narzedzia-polowowe-zawierajace-tworzy.html
4. Informacje dotyczące ewidencji i sprawozdawczości:
https://www.biosystem.pl/wydane-25-lipca-2023/articles/ewidencja-i-sprawozdawczosc-w-zakresie-produktow-jednorazowego-uzytku-z-tworzyw-sztucznych

Stan prawny na dzień 11 lipca 2024 r.
Opracowanie: Anna Chemicz - Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA

Aktualności prawne